ZAKON O STANOVANJU I ODRŽAVANJU ZGRADA
Osnovni razlog donošenja Zakona o stanovanju i održavanju zgrada je potreba da se ova oblast detaljnije pravno uredi i uskladi sa izmenjenim društveno-ekonomskim odnosima i prilikama u odnosu na period ranijih važećih zakona, a sve u skladu sa Ustavom Republike Srbije kao najvišim pravnim aktom i osnovnim pravnim okvirom za regulisanje stambene oblasti.
Tokom važenja ranijeg seta zakona pojavila su se brojna pitanja kojima su se građani obraćali nadležnim organima za pomoć u rešavanju stambenih potreba ili radi regulisanja odnosa između vlasnika stanova u vezi sa upravljanjem i održavanjem stambenih zgrada.
Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada, kako i sam naziv kaže, reguliše veliki broj pravnih pitanja i dilema koja se tiču kako na stanovanje tako i održavanje stambenih zgrada. Zakon počiva na bitnom načelu održivog razvoja stanovanja koji predstavlja javni interes i njime su predviđene mere za unapređenje uslova stanovanja, održavanje i unapređenje vrednosti stambenog fonda, kao i unapređenje energetske efikasnosti i smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu i mere za ostvarivanje prava na stanovanje.
Zakonodavac je vrlo koncizan kad se postavi pitanje održavanje i upravljnje zgradama, daje jedan širok spektar odgovora kojim se uređuju ova pitanja i postavlja jedan jasan pravni okvir i to: ko je vlasnik posebnih delova u zgradi, kao i odnosi vlasnika posebnih delova u zgradi, način upotrebe zajedničkih delova zgrade, način učešća u troškovima održavanja i upravljanja zgradom, ko je upravnik, kao i njegova prava i obaveze, uvođenje i nadležnost profesionalnog upravnika i njegova obaveza domaćinskog ophođenja, način i svrha upravljanja i održavanja zgrade.
Ovaj zakon predstavlja jednu vrstu potrebe da se i stambena oblast reformiše i kodifikuje u jedan propis, radi preciznog i jasnijeg sagledavanja svih relevantnih činioca koji je prate, tako da predstavlja i jednu vrstu „omnibus“ propisa, jer njegovim stupanjem na snagu prestalo je važenje: Zakon o stanovanju, Zakon o održavanju stambenih zgrada i Zakon o socijalnom stanovanju.
Iako ovaj Zakon izgleda veoma strog i težak za vlasnike posebnih, zajedničkih i samostalnih delova zgrade, treba ga gledati i sa druge strane, da se konačno uvodi red među stanarima i da će konačno znati da imati ove delove zgrade ne znači samo pravo, već i obavezu koja se decenijama unazad zanemarivala.
„Zakon je zakon, ma kako opor bio“- Valtazar Bogišić